Kompleksowa realizacja budowy nowoczesnego ogrodu przy szeregowcu w Poznaniu

Budowa ogrodu PoznańInwestycja obejmowała kompleksowe stworzenie ogrodu przy nowo wybudowanym szeregowcu w Poznaniu. Podczas tego zlecenia zajęliśmy się budową tarasu, ułożeniem trawnika, stworzeniem rabat oraz systemu nawadniającego. Nie obyło się również bez wyłożenia kostki brukowej nadającej ogrodowi walor zarówno estetyczny jak i funkcjonalny. Projekt został wykonany z myślą o ułatwieniu pielęgnacji i utrzymania ogrodu. 

PRZEBIEG PRAC

OCENA STANU DZIAŁKI

Po przyjeździe na miejsce oceniliśmy stan powierzchni działki. Okazało się, że została wcześniej

Po przyjeździe na miejsce oceniliśmy stan powierzchni działki. Okazało się, że została wcześniej odpowiednio przygotowana. Rozprowadzono świeżą ziemię na terenie ogrodu oraz wyrównano teren. Zatem jedyne co nam pozostało to zabranie się za budowanie ogrodu – czyli to co lubimy najbardziej.

odpowiednio przygotowana. Rozprowadzono świeżą ziemię na terenie ogrodu oraz wyrównano
teren. Zatem jedyne co nam pozostało to zabranie się za budowanie ogrodu – czyli to co lubimy
najbardziej.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 1Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 2

TARAS

Rozpoczęliśmy od wyznaczenia miejsca pod budowę tarasu. Następnym krokiem było ustawienie betonowych bloczków na podsypce piaskowo-cementowej. Tak ustabilizowane fundamenty zapewnią nienaruszalność całej konstrukcji na długie lata. Wyłożenie agrotkaniny pod powierzchnią tarasu ochroni trawnik przed zachwaszczeniem. Natomiast ułożenie kamieni umożliwi wodom opadowym przesiąkanie do gleby. Do budowy tarasu użyliśmy tworzywa kompozytowego. Deski z tworzywa zostały wyłożone również na kompozytowych legarach (dużych, podłużnych deskach stanowiących podstawę tarasu). Zastosowanie takiego rozwiązania zapewniło estetyczny wygląd konstrukcji, ponieważ mocowania pomiędzy elementami odbywają się nie za pomocą wkrętów – a specjalnych spinaczy. Pomiędzy tarasem a trawnikiem wyłożyliśmy płyty z trawertynu(skała wapienna) w celach ozdobnych. Cała powierzchnia tarasu finalnie osiągnęła 16m2.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 3Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 4Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 5Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 6

UŁOŻENIE KOSTKI

Równocześnie zajęliśmy się wyznaczeniem linii opasających trawnik, pod którymi wykopaliśmy specjalne koryta. Na ich miejscu miała zostać ułożona kostka brukowa. Tym razem stabilność chodnika z kostki osiągnęliśmy poprzez zastosowanie eko-bordów. Są to specjalne obrzeża mające na celu pełnienie roli krawężnika. Ich dodatkową zaletą jest modernistyczny wygląd, co w tym przypadku było efektem pożądanym.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 7Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 8

BRAMKA WJAZDOWA

Celem wyłożonej wcześniej kostki było stworzenie szlaku komunikacyjnego do wykonanej przez nas furtki. Na życzenie naszego Inwestora zdecydowaliśmy się dodać poziome deski oraz dwa słupki w istniejącym już ogrodzeniu. Dzięki takim działaniom udało nam się stworzyć bramkę wjazdową stanowiącą jednolitą całość z konstrukcją muru ogradzającego.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 9Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 10

SYSTEM NAWADNIAJĄCY

Wykonany przez nas system nawadniający składa się z dwóch sekcji. Zadaniem pierwszej z nich jest podlewanie roślin, natomiast drugiej – nawadnianie trawnika.

RABATY

Sekcja dla roślin została na początku wyłożona agrotkaniną. Następnym krokiem było posadzenie roślin oraz poprowadzenie linii nawadniającej. Na końcu rabaty zasypaliśmy różnorodnym kamieniem – szarym i jasnym.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 9Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 10

TRAWNIK

Ostatecznie przyszedł czas na położenie trawnika. Tym razem nasz Klient zdecydował się na trawę z rolki. Jest ona łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu. Nie wymaga tak częstego doglądania jak w przypadku trawy sianej od początku. Powierzchnia ogrodu to około 160m2.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 14

PODSUMOWANIE

Ze względu na odległość od naszych tradycyjnych rejonów działania, zdecydowaliśmy się na nocleg na miejscu wykonania zlecenia. Wykonanie usługi zajęło nam pięć dni roboczych – od poniedziałku do piątku. Prace wykonaliśmy bez dostarczonego wcześniej projektu, co czasem wymagało finezji i pomyślunku. Nasz Klient zdecydował się również na danie nam pełnej swobody działania – odwiedził nas dopiero w ostatnim dniu realizacji zlecenia.

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 15

Użyty sprzęt:

- taczka elektryczna,

- szpadle,

- młoty.

 

Obejrzyj więcej zdjęć:

Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 15  Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 16 Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 17  Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 18 
Zdjęcie 1  Zdjęcie 2  Zdjęcie 3  Zdjęcie 4
 Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 19  Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 20  Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 21  Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 22
 Zdjęcie 5  Zdjęcie 6  Zdjęcie 7  Zdjęcie 8
 Budowa tarasu i ogrodu w Poznaniu - Zdjęcie 23      
 Zdjęcie 9