Budowa ogrodu z rabatami i tarasem przy domu jednorodzinnym w Nowej Wsi pod Iławą, powiększony o strefę wypoczynkową.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 1Tym razem podjęliśmy się budowy ogrodu z rabatami oraz zadbaliśmy o powiększenie strefy wypoczynkowej. Optycznie zwiększyliśmy taras wypoczynkowy o dodatkową powierzchnię z trawnikiem. Zależało nam na jak najszybszym wykonaniu strefy użytkowej, ponieważ okres letni miał się ku końcowi. Dzięki tej części nasi Klienci mieliby okazję do cieszenia się ostatnimi sierpniowymi promieniami słońca na wykonanym trawniku.

PRZEBIEG PRAC

BUDOWA TARASU

Trawiaste przedłużenie tarasu zostało wykonane na betonowych stopnicach schodowych o wadze 120 kg. Całość pokryliśmy trawą z rolki, a wokół zasadziliśmy bukszpany. Dodatkowo wykonaliśmy opaskę kładąc kostkę brukową.  Łączna powierzchnia dodatkowego tarasu to 70m2.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 2Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 3Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 4Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 5

ZASIANIE TRAWY

Resztę, bo aż 1600m2 powierzchni ogrodu, pokryliśmy trawą z siewu. Wcześniej jednak należało zerwać dość mocno ukorzenioną i zachwaszczoną darń z dzikiej trawy co było nie lada wyzwaniem.

OCZYSZCZENIE RABAT

Również powierzchnia pod rabaty wymagała oczyszczenia. Zerwaliśmy całą darń pomiędzy świerkami i modrzewiami. Następnie w celu oddzielenia rabat od trawnika wykonaliśmy linie wyłożone kostką brukową.  Wykonanie rabat wymagało wyrównania terenu, co osiągnęliśmy przez dosypanie ziemi w newralgicznych miejscach. Na koniec rabaty wyłożyliśmy agrotkaniną. Całość pokryliśmy warstwą kory. W rabatach znalazły się sosny, modrzewie, świerki oraz brzozy. Bukszpany i berberysy znalazły swoje miejsce w przedniej części ogrodu. Całość została ogrodzona przez tuje.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 6Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 7Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 8Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 9

MOKRA SPRAWA

Jeszcze przed rozpoczęciem prac dowiedzieliśmy się, że ze względu na liczne opady w poprzednikm roku około 1/3 działki była zalana przez wodę z sąsiadującego pola. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podwyższenie końcowej części działki o ponad pół metra.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 10Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 11

SYSTEM NAWADNIANIA

Po pracach ziemnych przyszedł czas na montaż systemu nawadniającącego. Ze względu na wielkość działki i koszty zaproponowaliśmy inwestorom wykopanie własnej studni i montaż pompy głębinowej, zostało to wykonane przez firmę zewnętrzną. Dzięki wydajnej pompie całość systemu nawadniającego podzieliliśmy tylko na 6 dużych sekcji.

Ze względu na wielkość
działki i koszty zaproponowaliśmy inwestorom wykopanie własnej studni i montaż pompy
głębinowej, zostało to wykonane przez firmę zewnętrzną. Dzięki wydajnej pompie całość systemu
nawadniającego podzieliliśmy tylko na 6 dużych sekcji.Ze względu na wielkość
działki i koszty zaproponowaliśmy inwestorom wykopanie własnej studni i montaż pompy
głębinowej, zostało to wykonane przez firmę zewnętrzną. Dzięki wydajnej pompie całość systemu
nawadniającego podzieliliśmy tylko na 6 dużych sekcji.

MIEJSCE NA BASEN

Kolejnym etapem było zagospodarowanie części centralnej ogrodu. Mimo trudności, ostatecznie naszej Klientce udało się zdobyć płyty betonowe 1x1 m o wadze 80kg. Stanowią one szlak komunikacyjny do miejsca pod basen, które również jest wyłożone kostką brukową.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 12Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 13

PODSUMOWANIE

Całość wymagała również jednorazowego oprysku na rośliny dwuliścienne ze względu na przebijające się chwasty.

Podczas realizacji projektu udało się zużyć 100% zaplanowanych materiałów. Finalny czas prac wyniósł miesiąc. Ze względu na odległość zdecydowaliśmy się na nocleg na miejscu. We współpracy z naszym Inwestorem zlecenie udało się wykonać w 100% według jego wizji.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 14

Użyty sprzęt:

  • glebogryzarka
  • szczypce do płyt kamiennych
  • minikoparka
  • taczka elektryczna
  • równiarka
  • kosiarka automatyczna

 

 

Obejrzyj efekt końcowy:

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 15 Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 16 Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 17 Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 19
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 20 Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 21 Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 22 Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 23
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 24  Budowa ogrodu z rabatami i tarasem przy domu jednorodzinnym w Nowej Wsi pod Iławą, powiększony o strefę wypoczynkową - Zdjęcie 10    
Zdjęcie 9 Zdjęcie 10