Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - miniaturaPodczas realizacji zlecenia nasz Inwestor zaufał nam w pełni, dając nam wolną rękę do działania. Pracowaliśmy zdalnie, a nasz Klient był informowany o postępach na bieżąco. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak realizowaliśmy kolejne etapy prac.

PRZEBIEG PRAC

OCENA POTRZEB KLIENTA

Naszym Klientom marzyło się miejsce, w którym mogliby miło spędzać czas na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku. Dom w stylu skandynawskim zagrzał już swoje miejsce na terenie działki. Brakującym elementem było stworzenie bogatego w różnorodną roślinność ogrodu. Inwestorom zależało również na zachowaniu naturalnego tchnienia, co poskutkowało decyzją o pozostawieniu znacznej części naturalnej łąki na terenie ogrodu. Nasza projektantka Małgorzata Bukowska wykonała projekt na podstawie rozmowy z Klientem. Po przekazaniu nam wytycznych co do wyglądu ogrodu, przystąpiliśmy do prac.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 1

OCENA STANU DZIAŁKI

Ze względu na dość duże zróżnicowanie poziomu w terenie należało szczegółowo zaplanować zagospodarowanie każdej z sekcji działki. Całość powierzchni ogrodu miała wynieść 2500 m2.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 2

 

PRZYGOTOWANIE TERENU

Na początku postanowiliśmy wyrównać powierzchnię ogrodu. Zaczęliśmy od zerwania wierzchniej warstwy trawnika (darni). Prace ziemne obejmowały również nawiezienie ziemi w miejscach spadkowych oraz wykopanie dołu, w którym miało znaleźć się ognisko. Następnym etapem prac było korytowanie, czyli przygotowanie terenu pod wyłożenie kostki brukowej. Skosiliśmy również trawę przed przystąpieniem do głównych prac. Uprzątnięcie całej powierzchni z pozostałości po budowie domu także znalazło się w zakresie naszych obowiązków.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 3

BUDOWA DONIC I MURU OPOROWEGO

Konstrukcja muru i donic kwiatowych została wykonane ze szlachetnego kamienia. Miały one również zredukować dużą różnicę wysokości pomiędzy powierzchnią tarasu a ziemią. Wykonane przez nas ławy betonowe stanowią podporę konstrukcyjną muru oporowego oraz donic. Niewidoczne (wewnętrzne) elementy donicy zostały wykonane z betonowego bloku fundamentowego.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 4Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 5Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 6Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 7

Przestrzenie między cegłami w donicach celowo nie zostały zafugowane. Miało to nadać nieco surowego stylu całej konstrukcji. Pomiędzy donicami miały powstać schody. Wszystkie wymiary zostały wyznaczone wcześniej na dostarczonym przez naszą projektantkę szkicu.

Nam przyszło zmierzyć się z cięciem płyt betonowych.

MODYFIKACJA STUDNI

Przyłącze wody wymagało modyfikacji. Należało wykopać dół o większej średnicy, pogłębić oraz zabezpieczyć przed gromadzeniem się wód opadowych w tym miejscu. Dzięki temu woda wydobywana ze studni będzie czystsza.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 8

 

SYSTEM NAWADNIANIA

Naszym Inwestorom zależało na posiadaniu kilku przyłączy wody na terenie całej działki. Jest to duże ułatwienie ze względu na możliwość szybkiego podłączenia źródła wody tam gdzie jest ona potrzebna. Zapobiega to również nieestetycznemu i czasem czasochłonnemu doprowadzaniu węża ogrodowego przez całą długość działki. Łącznie wykonaliśmy 5 wykopów, nad którymi znalazły się przyłącza wody. Nad nimi znalazły się: basen, drewutnia oraz miejsce na ognisko. Szybsze wykonanie wykopów umożliwiła nam niedawno zakupiona minikoparka. Całość ogrodu podlewana jest automatycznie.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 9

 

 

MIEJSCE POD BASEN

Nasi Klienci potrzebowali również miejsca, w którym będzie możliwe łatwe i szybkie rozłożenie okrągłego basenu ogrodowego. Musiało to być miejsce płaskie i utwardzone, aby nie uszkodzić jego konstrukcji. Wcześniej wykonane przez nas przyłącze wody pozwoli na szybkie wypełnienie basenu. Doprowadzone zostało w to miejsce również źródło prądu. Sieć została podłączona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz dodatkową izolacją. Sam plac został wyłożony malowaną kostką brukową. Do niego został poprowadzony także chodnik - połączenie z tarasem i furtką.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie10

 

PODJAZD

Chęć zachowania naturalnego charakteru podwórka zdecydowała o wysypaniu kamienia naturalnego łamanego w miejscu gdzie znajdzie się parking. Jego frakcja to 8/16 mm.

 

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 11

 

MIEJSCE NA OGNISKO

Plac, w którym będzie możliwe rozpalenie ogniska również musiał być odpowiednio utwardzony i zabezpieczony. Wysypanie kamienia naturalnego miało spełnić tą funkcję oraz uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia wokół.

 

LINIE OPASAJĄCE

Na granicy działki, po rozmowie z Klientem, wyłożyliśmy ekobordy. Spełnią one funkcję oddzielenia sekcji rabat od trawnika i naturalnej łąki.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 12

 

ROŚLINNOŚĆ

Od początku założeniem naszego Klienta było uzyskanie odrobiny prywatności w ogrodzie poprzez zasłonięcie się od strony ulicy nowo zasadzonymi roślinami. Natomiast na linii łączącej wschód z zachodem przestrzeń miała zostać wolna. Teraz z roku na rok ogród będzie zyskiwał coraz więcej intymności. Przez ten czas nasz Inwestor będzie mógł cieszyć się codziennie widokiem wschodzącego i zachodzącego słońca. Oprócz tego działka będzie otrzymywać także odpowiednie dawki nasłonecznienia.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 13Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 14Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 15Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 16

SZLAKI KOMUNIKACYJNE

Wykonaliśmy również chodniki: łączący furtkę wjazdową z domem Klienta, okrążający budynek oraz prowadzący do drewutni.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 17

 

PODSUMOWANIE

Niewątpliwie największym wyzwaniem podczas realizacji tego zlecenia było zagospodarowanie tak dużego areału. Łączny czas prac wyniósł miesiąc. Przydzieliliśmy sześć osób do udziału w projekcie. Koparko-ładowarka oraz minikoparka ułatwiły wykonanie wykopów na terenie działki oraz przewożenie ziemi. Natomiast betoniarka dostarczała nam świeżo wytworzony beton służący stabilizacji chodnika i przytarasowych donic. Pozostały sprzęt użyty przez nas podczas realizacji to mieszadło do kleju, glebogryzarka, szpadle, grabie, ukośnice, wkrętarki, niwelator.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 18Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - Zdjęcie 19