Budowa ogrodu i parkingu przy domu jednorodzinnym w Stawigudzie pod Olsztynem

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - miniaturaZlecenie obejmowało budowę przydomowego, stopniowanego ogrodu oraz wyłożenie parkingu i podjazdu z kostki brukowej. Całość miała stanowić kompozycję w stylu wiejskiego podwórza warmińskiego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie wyzwania czekały na nas podczas realizacji tego zlecenia.

PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

PRACE PRZYGOTOWAWCZE

Na początku podjęliśmy się wyrównania powierzchni działki domu, na której miał zostać wykonany parking i podjazd z kostki brukowej. Niestety po przystąpieniu do prac okazało się, że w miejscu, w którym miała zostać wyłożona kostka znajduje się głęboko osadzony, masywny korzeń. Firma podwykonawcza zajęła się usunięciem karpy używając w tym celu specjalistycznej frezarki, która zamieniła ją w trociny. My w międzyczasie wyznaczyliśmy poziomy pod kostkę brukową oraz ustaliliśmy linie graniczne podwórza. Przetransportowaliśmy również ziemię potrzebną do wyrównania terenu.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 1Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 2

WYŁOŻENIE KOSTKI

Naszej Inwestorce zależało na utrzymaniu klimatu podwórza warmińskiego. Dlatego też kostkę brukową uszlachetniliśmy dodatkowo dekorami (liniami z kostki granitowej). Układanie kamienia zaczęliśmy od najbardziej uczęszczanej sekcji posesji - czyli frontu.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 3Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 4

BUDOWA PARKINGU Z PODJAZDEM

Kolejnym etapem było wyłożenie parkingu z kostki betonowej. Ze względu na inne zastosowanie (w porównaniu do części frontowej domu), ta sekcja podwórza wymagała solidnych fundamentów. W tym celu użyliśmy specjalnego kruszywa stabilizacyjnego oraz nałożyliśmy na nią drugą warstwę z podsypki stabilizacyjnej. Całość wymagała zagęszczenia. Wcześniej wykonaliśmy również ramy opasające parking, które zagwarantowały stabilność konstrukcji.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 5Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 6

RABATY

Następnym krokiem naszych prac było ustalenie linii wyznaczających rabaty. Mają one na celu oddzielenie trawnika od sekcji bocznej z roślinami. Rabaty zostały uzupełnione o wykonany przez nas system nawadniający oraz wyłożone agrotkaniną. Stanowi ona system prewencji przed zachwaszczeniem.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 7

TRAWNIK

Zastana przez nas ziemia w ogrodzie wymagała również wzbogacenia, co uzyskaliśmy przez nawiezienie żyznej ziemi uniwersalnej. Do zasadzenia została wybrana trawa z siewu.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 8Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 9

SYSTEM ODPROWADZANIA WODY

Na życzenie naszej Klientki w miejsce rynien zawiesiliśmy również łańcuchy odprowadzające wodę. W miejscu styku łańcuchów z podłożem zostały wykopane studzienki spustowe mające na celu wchłanianie wód opadowych.  

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 9

TARASY OGRODOWE

W tym etapie również zaczęliśmy od nawiezienia odpowiedniej ilości ziemi na tylną część działki, która wymagała ukształtowania. Na tak wyrównanej powierzchni mogliśmy wyłożyć kostkę granitową, kamienie polne oraz zbudować donice ogrodowe. Zostały one wykonane z betonowych bloczków, a następnie obite drewnianą deską. Na szczycie każdej z donic zostało wykonane obramowanie z czerwonej cegły. Skarpy wymagały także wzmocnienia. Ze względu na wytrzymałość zdecydowaliśmy się na użycie podkładów kolejowych, które położone jeden na drugim stanowią solidne podparcie dla napierających warstw ziemi. W miejscach, gdzie zależało nam na utrzymaniu łuków wykonaliśmy palisady. Zachowaliśmy również część zjazdu w bocznej części ogrodu, który ułatwi naszej Inwestorce koszenie trawy. Na samym dole działki zasadziliśmy mieszankę traw, gdzie w przyszłości powstanie mały sad. Z odzyskanych z budowy ciętych kamieni wykonaliśmy schody prowadzące do kolejnych stopni tarasu.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 11Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 12Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 13Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 14Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 15Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 16Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 17Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 18

PODSUMOWANIE

Łączny czas realizacji usługi to trzy tygodnie. Przydzieliliśmy cztery osoby z naszej firmy do prac nad realizacją projektu. W tak wykonanym ogrodzie nasza Klientka może teraz ciepłymi popołudniami oddawać się swojej pasji, czyli uprawie roślin.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - Zdjęcie 18

Użyty sprzęt:

  • minikoparka,
  • taczka,
  • zagęszczarka,
  • niwelator,
  • poziomice,
  • łopaty.