Skontaktuj się
Paweł Kłosiński
pawel.klosinski@ppogrody.pl
tel.: 606-286-835
Piotr Piskorz
piotr.piskorz@ppogrody.pl
tel.: 793-598-594
Paweł Kłosiński
pawel.klosinski@ppogrody.pl
tel.: 606-286-835
Piotr Piskorz
piotr.piskorz@ppogrody.pl
tel.: 793-598-594
Zlecenie obejmowało budowę przydomowego, stopniowanego ogrodu oraz wyłożenie parkingu i podjazdu z kostki brukowej. Całość miała stanowić kompozycję w stylu wiejskiego podwórza warmińskiego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie wyzwania czekały na nas podczas realizacji tego zlecenia.
Na początku podjęliśmy się wyrównania powierzchni działki domu, na której miał zostać wykonany parking i podjazd z kostki brukowej. Niestety po przystąpieniu do prac okazało się, że w miejscu, w którym miała zostać wyłożona kostka znajduje się głęboko osadzony, masywny korzeń. Firma podwykonawcza zajęła się usunięciem karpy używając w tym celu specjalistycznej frezarki, która zamieniła ją w trociny. My w międzyczasie wyznaczyliśmy poziomy pod kostkę brukową oraz ustaliliśmy linie graniczne podwórza. Przetransportowaliśmy również ziemię potrzebną do wyrównania terenu.
Naszej Inwestorce zależało na utrzymaniu klimatu podwórza warmińskiego. Dlatego też kostkę brukową uszlachetniliśmy dodatkowo dekorami (liniami z kostki granitowej). Układanie kamienia zaczęliśmy od najbardziej uczęszczanej sekcji posesji - czyli frontu.
Kolejnym etapem było wyłożenie parkingu z kostki betonowej. Ze względu na inne zastosowanie (w porównaniu do części frontowej domu), ta sekcja podwórza wymagała solidnych fundamentów. W tym celu użyliśmy specjalnego kruszywa stabilizacyjnego oraz nałożyliśmy na nią drugą warstwę z podsypki stabilizacyjnej. Całość wymagała zagęszczenia. Wcześniej wykonaliśmy również ramy opasające parking, które zagwarantowały stabilność konstrukcji.
Następnym krokiem naszych prac było ustalenie linii wyznaczających rabaty. Mają one na celu oddzielenie trawnika od sekcji bocznej z roślinami. Rabaty zostały uzupełnione o wykonany przez nas system nawadniający oraz wyłożone agrotkaniną. Stanowi ona system prewencji przed zachwaszczeniem.
Zastana przez nas ziemia w ogrodzie wymagała również wzbogacenia, co uzyskaliśmy przez nawiezienie żyznej ziemi uniwersalnej. Do zasadzenia została wybrana trawa z siewu.
Na życzenie naszej Klientki w miejsce rynien zawiesiliśmy również łańcuchy odprowadzające wodę. W miejscu styku łańcuchów z podłożem zostały wykopane studzienki spustowe mające na celu wchłanianie wód opadowych.
W tym etapie również zaczęliśmy od nawiezienia odpowiedniej ilości ziemi na tylną część działki, która wymagała ukształtowania. Na tak wyrównanej powierzchni mogliśmy wyłożyć kostkę granitową, kamienie polne oraz zbudować donice ogrodowe. Zostały one wykonane z betonowych bloczków, a następnie obite drewnianą deską. Na szczycie każdej z donic zostało wykonane obramowanie z czerwonej cegły. Skarpy wymagały także wzmocnienia. Ze względu na wytrzymałość zdecydowaliśmy się na użycie podkładów kolejowych, które położone jeden na drugim stanowią solidne podparcie dla napierających warstw ziemi. W miejscach, gdzie zależało nam na utrzymaniu łuków wykonaliśmy palisady. Zachowaliśmy również część zjazdu w bocznej części ogrodu, który ułatwi naszej Inwestorce koszenie trawy. Na samym dole działki zasadziliśmy mieszankę traw, gdzie w przyszłości powstanie mały sad. Z odzyskanych z budowy ciętych kamieni wykonaliśmy schody prowadzące do kolejnych stopni tarasu.
Łączny czas realizacji usługi to trzy tygodnie. Przydzieliliśmy cztery osoby z naszej firmy do prac nad realizacją projektu. W tak wykonanym ogrodzie nasza Klientka może teraz ciepłymi popołudniami oddawać się swojej pasji, czyli uprawie roślin.
Użyty sprzęt: