Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem

 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 1Naszym głównym zadaniem w tym projekcie było wyłożenie podjazdu z kamienia pod domem jednorodzinnym w stylu warmińskim. Aby zachować nasz regionalny charakter Klientka zdecydowała się na naturalny, porozbiórkowy, trudniejszy w zdobyciu kamień. Pochodzi on prawdopodobnie z jednej ze starych brukowanych olsztyńskich dróg.  

Przebieg prac

Wizja Inwestorki

W wizji naszej Klientki podjazd miał być pozbawiony prostych linii i kantów. Chciała, aby był wspomagany przez naturalnie skręcone linie naprowadzające. Jak Klient sobie zażyczył, tak też zrobiliśmy. Jednak wyzwaniem w realizacji tego zlecenia było wykonywanie wszelkich obliczeń na bieżąco. Tutaj pierwsze skrzypce zagrało nasze wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach. Pracę zaczęliśmy od strony wiaty i dalej w stronę bramy wjazdowej co umożliwiło nam sprawne dostarczanie materiałów.

 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 2
Wyłożenie kamienia

Następnie zajęliśmy się układaniem kamienia – oczywiście według wizji naszej Klientki. Musieliśmy przy tym zadbać o odpowiednie wyrównanie terenu. Wszystko po to, aby umożliwić wodom opadowym swobodny odpływ (a nie jak to wynikało z uwarunkowań terenu – gromadzenie się w pobliżu wiaty).

Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 3

Czyszczenie kamienia

Ważnym elementem pracy nad układaniem podjazdu było codzienne opłukiwanie kamienia ze świeżego betonu. Taki zabieg umożliwia uniknięcie późniejszego problematycznego usuwania zastygłego już betonu.

Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 4

Podsumowanie

Finalny czas prac wyniósł półtora tygodnia. Trzy osoby z naszej firmy były przydzielone do realizacji tego projektu. Łączna powierzchnia wyłożonego kamienia to 126 m2. Na wyłożenie podjazdu zużyto około 40 ton kamienia. Warto wspomnieć, że mimo trudności w zdobyciu materiału jego zaletą jest trwałość. Tak wyłożony podjazd może przetrwać setki lat jak ma to miejsce w przypadku niektórych średniowiecznych brukowanych szlaków komunikacyjnych.

Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 5
Użyty sprzęt:
  • koparka,

  • zagęszczarka,

  • młoty,

  • karcher.

Galeria zdjęć:

Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 6 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 7 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 8 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 9
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 9      
Zdjęcie 5