Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - miniaturaTym razem Klientowi zależało na szybkiej budowie przydomowego ogrodu wraz z tarasem. Ze względu na specyfikę podłoża byliśmy zmuszeni do początkowego osuszenia terenu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak poradziliśmy sobie z realizacją projektu.

PRZEBIEG PRAC

Ocena stanu działki

Po przyjeździe na miejsce oceniliśmy stan zastanej powierzchni. Była to w całości ziemia o nieprzepuszczalnej warstwie gliny. Ze względu na wcześniejsze opady należało poczekać na lepsze warunki pogodowe w celu rozpoczęcia prac, a tym samym osuszenia nawierzchni.

Przygotowanie powierzchni

Minikoparka pomogła nam w wyrównaniu oraz wzmocnieniu podłoża. Nawieźliśmy również solidną warstwę piachu dla uzyskania stabilizacji.

Budowa tarasu

Potem przyszedł czas na budowę tarasu od podstaw. Rozpoczęcie aranżacji ogrodu właśnie od tej części pozwala na łatwiejsze dostosowanie terenu w późniejszym etapie. Jako fundamenty zostały zastosowane bloczki betonowe, pomiędzy którymi znalazła się agrotkanina. Całość przysypaliśmy kamieniem płukanym o frakcji 8-16, dzięki któremu możliwe jest odprowadzenie wód opadowych. Konstrukcja tarasu została przez nas wykonana z deski modrzewiowej. Na koniec zabezpieczyliśmy powierzchnię desek farbą ochronną Tikkurila.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 1Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 2

Zbudowanie ogrodzenia

Konstrukcję ogrodzenia podpierają ustawione przez nas ocynkowane słupy stalowe. Stanowią one wsporniki dla poprzecznie montowanych desek sosnowych. Pozwoliło to nam na uzyskanie ciekawego optycznego efektu całej konstrukcji. Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 3

Wygoda przede wszystkim

Naszemu Inwestorowi zależało przede wszystkim na wygodzie w pielęgnacji ogrodu. Za jego życzeniem opaski odgradzające rabaty od głównego trawnika zostały wykonane w linii prostej. Zbudowany przez nas system nawadniający posiada trzy sekcje. Dodatkowo zasadzone tuje na drugim końcu ogrodu zapewnią naszemu Klientowi odrobinę prywatności.

 

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 4

Wyłożenie trawnika i chodnika

Ze względu na niewielką powierzchnię nasz Inwestor zdecydował się na wyłożenie trawy z rolki. Jest to łatwiejsze i mniej czasochłonne rozwiązanie. Ścieżka łącząca front i tył domu została wyłożona z płyt betonowych. Miejsce na składowanie drewna również zostało wyłożone tymi płytami.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 5Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 6

Donice kwiatowe

Wykonaliśmy również donice, gdzie w przyszłości zagoszczą różnego rodzaju kwiaty. Tym razem zdecydowaliśmy się na ściany z palisad. Donice wyłożyliśmy białym kamieniem. W celu rozbicia jednego poziomu (wcześniej znajdowała się tutaj skarpa) wybudowaliśmy aż cztery oddzielnie donice. Każda z nich została ustawiona na innym poziomie.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 7

Podjazd do garażu

Klient podczas naszych prac poprosił nas również o wykonanie podjazdu z kostki brukowej w tylnej części domu. Wykonaliśmy to zadanie, dbając przy tym o odpowiednie odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji. Umieściliśmy w podjeździe kratkę ściekową znajdującą się w jego dolnej części.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 9

Podsumowanie

Czas realizacji zlecenia to jeden tydzień. Cztery osoby z naszej firmy były zaangażowane w prace nad ogrodem. Użyty przez nas sprzęt to wkrętarki, ukośnice, młoty i zagęszczarka.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - Zdjęcie 10