Doradzamy w wyborze roślin

Wybieranie roślin do ogrodu nie jest zadaniem łatwym. Każdy gatunek drzewa lub krzewu ma swoje wymagania, które należy poznać przy ich dobieraniu. Istnieją istotne zasady, którymi chętnie się z Tobą podzielimy na etapie audytu technicznego działki i podczas przygotowywania projektu koncepcyjnego Twojego ogrodu.

Istnieją rośliny, które doskonale "odnajdują" się w każdych warunkach. Należą do nich różne gatunki drzew i krzewów liściastych i iglastych oraz pnącza i liczne byliny. Do warunków łatwiej dostosowują się również jednoroczne i dwuroczne rośliny pochodzące z siewu. Należy jednak pamiętać, że znaczna część roślin wymaga dopasowania do posesji nie tylko pod względem estetycznym, lecz także do warunków środowiskowych, które panują na jej obszarze.

Pomagamy w ocenie warunków siedliskowych dla roślin

Jak już wyżej wspomnieliśmy wymagania niektórych roślin są niewielkie - rosną praktycznie wszędzie. Ale z innymi gatunkami sprawa już nie jest taka prosta. Istnieją rośliny, które lubią słońce, dlatego do odpowiedniego wzrostu potrzebują miejsca dobrze nasłonecznionego, albo takie które będą rosnąć wyłącznie na glebie o odpowiednich parametrach. Tak więc, jeśli marzy Ci się jakiś gatunek w konkretnym miejscu ogrodu, chętnie podpowiemy Ci, czy jest to miejsce optymalne lub czy nie można wykorzystać tej przestrzeni pod inne atrakcyjne nasadzenie, którego np. nie brałeś jeszcze pod uwagę.

Audyt działki

Przed opracowaniem projektu koncepcyjnego zagospodarowania Twojej działki, wcześniej przeprowadzimy audyt, który pozwoli nam na jej ocenę pod kątem warunków do hodowli poszczególnych gatunków roślin ozdobnych. Taki audyt jest naszym standardowym etapem każdego realizowanego zlecenia na budowę ogrodu, parku czy skweru. W związku z tym, że na różnych terenach panują różne warunki, zawsze bierzemy pod uwagę specyfikę miejsca, w którym mamy wykonać nasady roślin. Dobór gatunków powinien być adekwatny do mikroklimatu czy lokalnych ograniczeń – np. jeśli mamy do czynienia z działką na terenie miasta, wówczas sugerujemy wybór roślin odpornych na zanieczyszczenia powietrza. Wielkość ogrodu to także element, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania poszczególnych gatunków drzew czy krzewów. Jeśli Twoja działka jest niewielka, nie ma sensu wybieranie drzew, które po kilku-kilkunastu latach rozrosną się do zbyt dużych rozmiarów i będą zagrażać bezpieczeństwu budynków. W czasie audytów musimy także ocenić odległości nasadzeń od istniejącej zabudowy.

Chętnie zapoznamy się z mapą geodezyjną Twojej działki, jeżeli taką posiadasz. Jeżeli nie, wówczas pomożemy Ci w jej wykonaniu.

Galeria realizacji
  • 1
  • 2
  • 3
  • >>

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - miniaturaPodczas realizacji zlecenia nasz Inwestor zaufał nam w pełni, dając nam wolną rękę do działania. Pracowaliśmy zdalnie, a nasz Klient był informowany o postępach na bieżąco. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak realizowaliśmy kolejne etapy prac.

budowa_drewnianego_ogrodzenia_olsztynNaszym głównym zadaniem podczas tej realizacji było zbudowanie muru odgradzającego dwie części domu bliźniaczego. Całość miała zostać poprowadzona przez wspólny sąsiedzki taras oraz kończyć się na drugim końcu działki.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania w Iławie - miniaturaTym razem podjęliśmy się zadania wyłożenia trawnika na działce o powierzchni ponad 800 m2. Dodatkowo wykonanym przez nas elementem był system nawadniający, a całość powierzchni działki miała być idealnie płaska. Po wstępnej ocenie uwarunkowań terenu, przystąpiliśmy do prac.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - miniaturaTym razem Klientowi zależało na szybkiej budowie przydomowego ogrodu wraz z tarasem. Ze względu na specyfikę podłoża byliśmy zmuszeni do początkowego osuszenia terenu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak poradziliśmy sobie z realizacją projektu.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami i systemem nawadniającym w Redykajnach pod Olsztynem - miniaturaTym razem zlecenie polegało na budowie przydomowego ogrodu z rabatami i systemem nawadniającym. Po naszej stronie znalazło się także wykonanie chodnika, miejsca pod altanę oraz muru oporowego. Mimo niesprzyjającej pogody projekt udało się ukończyć na czas. Prześledź realizację naszych prac w artykule poniżej.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - miniaturaZlecenie obejmowało budowę przydomowego, stopniowanego ogrodu oraz wyłożenie parkingu i podjazdu z kostki brukowej. Całość miała stanowić kompozycję w stylu wiejskiego podwórza warmińskiego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie wyzwania czekały na nas podczas realizacji tego zlecenia.

Budowa podjazdu brukowanego w Zielonowie pod Olsztynem - miniaturaZe względu na fakt, iż wcześniej wyłożony płaski kamień na posiadłości naszego Klienta nie wpasowywał się w koncepcję domu wypoczynkowego, zdecydował się on na wykonanie nowej nawierzchni z niezniszczalnego drogowego kamienia porozbiórkowego. Całość wyłożonej powierzchni miała wynieść 400 m2. Po wysłuchaniu wizji naszego Klienta, zabraliśmy się do pracy.

Budowa ogrodzenia murowanego działki domu jednorodzinnego Ruś Olsztyn - miniaturaTym razem podjęliśmy się budowy frontowego muru odgradzającego podwórze domu jednorodzinnego. Dodatkowo wykonanym przez nas elementem był murowany śmietnik. Jest to kontynuacja zlecenia, w którym wcześniej wykonaliśmy ogrodzenie zewnętrzne, wyłożyliśmy trawnik, kostkę brukową oraz zbudowaliśmy system nawadniający.

Budowa ogrodu PoznańInwestycja obejmowała kompleksowe stworzenie ogrodu przy nowo wybudowanym szeregowcu w Poznaniu. Podczas tego zlecenia zajęliśmy się budową tarasu, ułożeniem trawnika, stworzeniem rabat oraz systemu nawadniającego. Nie obyło się również bez wyłożenia kostki brukowej nadającej ogrodowi walor zarówno estetyczny jak i funkcjonalny. Projekt został wykonany z myślą o ułatwieniu pielęgnacji i utrzymania ogrodu. 

 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 1Naszym głównym zadaniem w tym projekcie było wyłożenie podjazdu z kamienia pod domem jednorodzinnym w stylu warmińskim. Aby zachować nasz regionalny charakter Klientka zdecydowała się na naturalny, porozbiórkowy, trudniejszy w zdobyciu kamień. Pochodzi on prawdopodobnie z jednej ze starych brukowanych olsztyńskich dróg.  

Budowa podjazdu w stylu wiejskim z kostki granitowej w Karpowie pod Ostródą - MiniaturaZlecenie polegało na wykonaniu podjazdu w stylu wiejskim z kostki granitowej. Po omówieniu wizji Klienta i wykonaniu projektu przez naszą projektantkę przystąpiliśmy do działania.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania i oświetleniem Bartążek - ZdjęcieW tym projekcie zbudowaliśmy przydomowy taras wypoczynkowy ze schodami i balustradą z naturalnej deski tarasowej. Taras został wykonany według wizji naszej Klientki. Po przekazaniu pomysłu zaczerpniętego z branżowych gazet przystąpiliśmy do działania.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 1Tym razem podjęliśmy się budowy ogrodu z rabatami oraz zadbaliśmy o powiększenie strefy wypoczynkowej. Optycznie zwiększyliśmy taras wypoczynkowy o dodatkową powierzchnię z trawnikiem. Zależało nam na jak najszybszym wykonaniu strefy użytkowej, ponieważ okres letni miał się ku końcowi. Dzięki tej części nasi Klienci mieliby okazję do cieszenia się ostatnimi sierpniowymi promieniami słońca na wykonanym trawniku.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania i oświetleniem Bartążek - Zdjęcie 2Głównym celem tej realizacji było wybudowanie łatwego w utrzymaniu ogrodu przy domu jednorodzinnym wraz z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem z rolki, rabatami i zdalnym oświetleniem. Tak, aby nasz Klient mógł spędzać wolny czas na świeżym powietrzu nawet po zmierzchu.

Naszą kolejną realizacją było zagospodarowanie działki o powierzchni 100 m2 zgodnie z projektem wykonanym przez inną firmę.

Naszą kolejna realizacją było opracowanie projektu zagospodarowania niewielkiego patio otoczonego budynkami mieszkalnymi oraz wykonanie prac zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Tym razem zmierzyliśmy się z dużym projektem, jakim była, najprościej rzecz ujmując, zamiana zachwaszczonej łąki na zadbany trawnik na pochyłym terenie. Prace zajęły nam trzy miesiące ale efekt był oszałamiający.

Prowadzimy elastyczną politykę wobec naszych Klientów, co przynosi świetne efekty podczas realizacji. Zobacz przykład zlecenia, podczas którego przychyliliśmy się do prośby przyszłego Inwestora, by zakończyć je ze spektakularnym efektem.