Ogród przydomowy - Osada Zamkowa w Pasymiu

Kolejna realizacja naszej firmy polegała na budowie ogrodu o powierzchni 500 m2 przy jednym z domów letniskowych, zlokalizowanych w Osadzie Zamkowej - ekskluzywnym kompleksie położonym na półwyspie jeziora Kalwa w Pasymiu na mazurach. Zabudowa osady nawiązuje do mazurskiej architektury z dominacją kamienia i czerwonej dachówki ceramicznej.

Przed rozpoczęciem prac

Na miejscu zastaliśmy prostokątną działkę z lekkim spadkiem ku brzegu jeziora. Powierzchnię działki pokrywał zachwaszczony trawnik zarówno przed jak i za domem. W niewielkiej części ogrodu, znajdującej się przed domem jedna kamienista ścieżka prowadziła do drzwi wejściowych, druga - po lewej stronie domu, stanowiła podjazd dla samochodów. Ponieważ kamienie te stanowią integralną część zabudowy osady pozostały na miejscu. Ziemia pod trawnikiem wymieszana była z gruzem pobudowlanym, dlatego przed przystąpieniem do realizacji usunęliśmy dosyć grubą warstwę ziemi i wywieźliśmy ją ciężarówkami.

Projekt ogrodu w Pasymiu wykonaliśmy we własnym zakresie. Inwestor zaufał naszemu doświadczeniu, ale przekazał nam na jakich elementach najbardziej mu zależy a także określił kolorystykę i gatunki roślin, które chciałby mieć w ogrodzie. Współpraca w zakresie projektu ograniczyła się do dwóch spotkań. Na pierwszym wspólnie ustaliliśmy koncepcję ogrodu a na drugim projekt został zatwierdzony, podpisaliśmy umowę, po czym klient wpłacił zaliczkę.

Po ustaleniach do naszych zadań należało:

 • założenie trawnika,
 • wykonanie rabat,
 • zasadzenie drzew,
 • wybudowanie miejsca pod katamaran,
 • wybudowanie miejsca na ognisko,
 • wybudowanie drewutni,
 • wykonanie systemu nawodnienia terenu,
 • ustawienie ogrodzenia po prawej stronie działki oraz
 • zagospodarowanie powierzchni przed domem.

Realizację zadania oszacowaliśmy na 12 dni roboczych. W związku z zaplanowanymi innymi realizacjami budowę ogrodu w Pasymiu wyznaczyliśmy w terminie za dwa miesiące od pierwszego spotkania z Inwestorem, co zostało zaakceptowane przez obie strony. Przygotowanie, zamówienie, kupno i dostarczenie materiałów przed przystąpieniem do pracy zajęło nam 5 dni. W realizacji wzięło udział 4 pracowników firmy.

Realizacja budowy ogrodu

Pierwszym etapem prac było zerwanie starego trawnika oraz wywiezienie ziemi pełnej gruzu. Następnie zainstalowaliśmy system nawadniania całego ogrodu. Pod powierzchnią przyszłego trawnika rozłożyliśmy specjalną siatkę przeciw kretom (350 m2). Natomiast powierzchnię pod przyszłymi rabatami zabezpieczyliśmy folią przeciwko chwastom. Rabaty oddzieliliśmy od trawnika 40 m2 kostki granitowej. Do wykonania trawnika użyliśmy 300 m2 trawy z rolki. Na rabatach, znajdujących się wokół całej działki posadziliśmy:

 • jedno drzewo liściaste - klon,
 • krzewy i krzewinki liściaste (m.in. lawendę, hortensje, dereń, lilak, trzmielinę),
 • krzewy iglaste (cis, jałowiec, jodłę, sosnę i żywotnik),
 • byliny i rośliny cebulowe (żurawka ogrodowa, kocimiętka, czosnek olbrzymi i in.),
 • kilka rodzajów traw ozdobnych.

Cała powierzchnia rabat została pokryta korą sosnową (około 10 m3). Drewniane pomieszczenie na drewno stanęło przy domu, tuż przy lewej stronie ogrodzenia. Miejsce pod katamaran ułożyliśmy z łupanego kamienia polnego. Miejsce na ognisko zbudowaliśmy w samym końcu działki, tak, aby siedząc przy ogniu można było poczuć zapach jeziora. U naszego stałego stolarza zamówiliśmy dębowe ławki do ustawienie wokół ogniska. Po prawej stronie działki wybudowaliśmy 30 mb (metrów bieżących) ogrodzenia panelowego. Natomiast od frontu miało być estetycznie i bez koszenia trawy. Dlatego powierzchnię pokryła rabata z dużą ilością kamieni oraz roślin: traw ozdobnych, lawendy i kosodrzewiny.

Podsumowanie

Ponieważ Klient nie mieszka na miejscu o postępach w pracy informowaliśmy drogą e-mail'ową, mms'ową i telefoniczną. Po każdym dniu pracy przesyłaliśmy zdjęcia lub raportowaliśmy postępy wysyłając opis wykonanych zadań. Klient był bardzo zadowolony z takiej formy kontaktu. W decyzjach dotyczących niewyjaśnionych szczegółów mieliśmy wolną rękę, co znacznie usprawniło naszą pracę.

Realizacja projektu przebiegła zgodnie z założonym planem z wyjątkiem mocowania na hamak, o wykonanie którego zostaliśmy dodatkowo poproszeni. Trudności, jakie napotkaliśmy podczas tej pracy to duża ilość gruzu znajdującego się w ziemi pod trawnikiem, którą musieliśmy usunąć oraz transport materiałów budowlanych. Pasym to mała miejscowość, w której niezbędne zakupy okazały się niemożliwe. Dostarczaliśmy je z Olsztyna lub Szczytna.

Całość realizacji zajęła nam 11 dni, a więc o jeden mniej niż założyliśmy. Ponieważ pogoda dopisywała pracowaliśmy po 8-10 godzin dziennie. Do pracy użyliśmy:

 • glebogryzarki,
 • koparko-ładowarki,
 • zagęszczarki,
 • betoniarki,
 • ciężkiego transportu oraz
 • pojemników na gruz.
Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
         
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
         
Zdjęcie 11 Zdjęcie 12 Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15
         
Zdjęcie 16 Zdjęcie 17 Zdjęcie 18 Zdjęcie 19 Zdjęcie 20
         
Zdjęcie 21 Zdjęcie 22 Zdjęcie 23 Zdjęcie 24 Zdjęcie 25
         
Zdjęcie 26 Zdjęcie 27 Zdjęcie 28 Zdjęcie 29 Zdjęcie 30
         

Zdjęcie 31 Zdjęcie 32 Zdjęcie 33 Zdjęcie 34 Zdjęcie 35
         
Zdjęcie 36 Zdjęcie 37 Zdjęcie 38 Zdjęcie 39 Zdjęcie 40
         

Zdjęcie 41 Zdjęcie 42 Zdjęcie 43 Zdjęcie 44 Zdjęcie 45
         
     
Zdjęcie 46 Zdjęcie 47      
Galeria realizacji
 • 1
 • 2
 • 3
 • >>

Budowa ogrodu z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem, chodnikiem i rabatami w Majdach - miniaturaPodczas realizacji zlecenia nasz Inwestor zaufał nam w pełni, dając nam wolną rękę do działania. Pracowaliśmy zdalnie, a nasz Klient był informowany o postępach na bieżąco. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak realizowaliśmy kolejne etapy prac.

budowa_drewnianego_ogrodzenia_olsztynNaszym głównym zadaniem podczas tej realizacji było zbudowanie muru odgradzającego dwie części domu bliźniaczego. Całość miała zostać poprowadzona przez wspólny sąsiedzki taras oraz kończyć się na drugim końcu działki.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania w Iławie - miniaturaTym razem podjęliśmy się zadania wyłożenia trawnika na działce o powierzchni ponad 800 m2. Dodatkowo wykonanym przez nas elementem był system nawadniający, a całość powierzchni działki miała być idealnie płaska. Po wstępnej ocenie uwarunkowań terenu, przystąpiliśmy do prac.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami, systemem nawadniającym i tarasem w Redykajnach pod Olsztynem - miniaturaTym razem Klientowi zależało na szybkiej budowie przydomowego ogrodu wraz z tarasem. Ze względu na specyfikę podłoża byliśmy zmuszeni do początkowego osuszenia terenu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak poradziliśmy sobie z realizacją projektu.

Budowa przydomowego ogrodu z rabatami i systemem nawadniającym w Redykajnach pod Olsztynem - miniaturaTym razem zlecenie polegało na budowie przydomowego ogrodu z rabatami i systemem nawadniającym. Po naszej stronie znalazło się także wykonanie chodnika, miejsca pod altanę oraz muru oporowego. Mimo niesprzyjającej pogody projekt udało się ukończyć na czas. Prześledź realizację naszych prac w artykule poniżej.

Budowa ogrodu z tarasami oraz podjazdu brukowanego w Stawigudzie pod Olsztynem - miniaturaZlecenie obejmowało budowę przydomowego, stopniowanego ogrodu oraz wyłożenie parkingu i podjazdu z kostki brukowej. Całość miała stanowić kompozycję w stylu wiejskiego podwórza warmińskiego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie wyzwania czekały na nas podczas realizacji tego zlecenia.

Budowa podjazdu brukowanego w Zielonowie pod Olsztynem - miniaturaZe względu na fakt, iż wcześniej wyłożony płaski kamień na posiadłości naszego Klienta nie wpasowywał się w koncepcję domu wypoczynkowego, zdecydował się on na wykonanie nowej nawierzchni z niezniszczalnego drogowego kamienia porozbiórkowego. Całość wyłożonej powierzchni miała wynieść 400 m2. Po wysłuchaniu wizji naszego Klienta, zabraliśmy się do pracy.

Budowa ogrodzenia murowanego działki domu jednorodzinnego Ruś Olsztyn - miniaturaTym razem podjęliśmy się budowy frontowego muru odgradzającego podwórze domu jednorodzinnego. Dodatkowo wykonanym przez nas elementem był murowany śmietnik. Jest to kontynuacja zlecenia, w którym wcześniej wykonaliśmy ogrodzenie zewnętrzne, wyłożyliśmy trawnik, kostkę brukową oraz zbudowaliśmy system nawadniający.

Budowa ogrodu PoznańInwestycja obejmowała kompleksowe stworzenie ogrodu przy nowo wybudowanym szeregowcu w Poznaniu. Podczas tego zlecenia zajęliśmy się budową tarasu, ułożeniem trawnika, stworzeniem rabat oraz systemu nawadniającego. Nie obyło się również bez wyłożenia kostki brukowej nadającej ogrodowi walor zarówno estetyczny jak i funkcjonalny. Projekt został wykonany z myślą o ułatwieniu pielęgnacji i utrzymania ogrodu. 

 Budowa podjazdu z kamienia naturalnego w stylu warmińskim w Rusi pod Olsztynem - Zdjęcie 1Naszym głównym zadaniem w tym projekcie było wyłożenie podjazdu z kamienia pod domem jednorodzinnym w stylu warmińskim. Aby zachować nasz regionalny charakter Klientka zdecydowała się na naturalny, porozbiórkowy, trudniejszy w zdobyciu kamień. Pochodzi on prawdopodobnie z jednej ze starych brukowanych olsztyńskich dróg.  

Budowa podjazdu w stylu wiejskim z kostki granitowej w Karpowie pod Ostródą - MiniaturaZlecenie polegało na wykonaniu podjazdu w stylu wiejskim z kostki granitowej. Po omówieniu wizji Klienta i wykonaniu projektu przez naszą projektantkę przystąpiliśmy do działania.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania i oświetleniem Bartążek - ZdjęcieW tym projekcie zbudowaliśmy przydomowy taras wypoczynkowy ze schodami i balustradą z naturalnej deski tarasowej. Taras został wykonany według wizji naszej Klientki. Po przekazaniu pomysłu zaczerpniętego z branżowych gazet przystąpiliśmy do działania.

Budowa ogrodu z tarasem w Nowej Wsi pod Iławą - Zdjęcie 1Tym razem podjęliśmy się budowy ogrodu z rabatami oraz zadbaliśmy o powiększenie strefy wypoczynkowej. Optycznie zwiększyliśmy taras wypoczynkowy o dodatkową powierzchnię z trawnikiem. Zależało nam na jak najszybszym wykonaniu strefy użytkowej, ponieważ okres letni miał się ku końcowi. Dzięki tej części nasi Klienci mieliby okazję do cieszenia się ostatnimi sierpniowymi promieniami słońca na wykonanym trawniku.

Budowa ogrodu z systemem nawadniania i oświetleniem Bartążek - Zdjęcie 2Głównym celem tej realizacji było wybudowanie łatwego w utrzymaniu ogrodu przy domu jednorodzinnym wraz z systemem nawadniania, tarasem, trawnikiem z rolki, rabatami i zdalnym oświetleniem. Tak, aby nasz Klient mógł spędzać wolny czas na świeżym powietrzu nawet po zmierzchu.

Naszą kolejną realizacją było zagospodarowanie działki o powierzchni 100 m2 zgodnie z projektem wykonanym przez inną firmę.

Naszą kolejna realizacją było opracowanie projektu zagospodarowania niewielkiego patio otoczonego budynkami mieszkalnymi oraz wykonanie prac zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Tym razem zmierzyliśmy się z dużym projektem, jakim była, najprościej rzecz ujmując, zamiana zachwaszczonej łąki na zadbany trawnik na pochyłym terenie. Prace zajęły nam trzy miesiące ale efekt był oszałamiający.

Prowadzimy elastyczną politykę wobec naszych Klientów, co przynosi świetne efekty podczas realizacji. Zobacz przykład zlecenia, podczas którego przychyliliśmy się do prośby przyszłego Inwestora, by zakończyć je ze spektakularnym efektem.